Qytetar Nderi I Elbasanit

Dosja e profesorit të Elbasanit që kërkonte favore seksuale kalon te Krimet e Rënda Tre studiuesit shqiptarë marrin titullin "Qytetar Nderi" në Dibër. Ajo që bën dhe e ndjen është ajo që duhet. Në fakt, kjo nënprefekturë është me shumicë myslimane dhe shumica e tyre janë besimtarë praktikantë. Berisha: Tërmet Peçi nderon me titullin “qytetar nderi” xhelatin e internimeve (VIDEO) Ekstradohet nga Holanda anëtari i bandës së “Babagjyshëve”, i dënuar me 30 vjet burg; Çudira në Shqipëri – Krimet e Rënda jokompetente për “dosjen 184”, por për pedagogun e Elbasanit PO. Në lidhje direkte me emisionin "Opinion", Edi Paloka ka folur për marrëdhëniet e Partisë Demokratike me ndërkombëtarët. Basil Shaderin me titullin "qytetar nderi"(shtator 2002). Agron Graceni lindi në Elbasan, në 10 tetor të vitit 1935. I jepet titulli “Nderi i Atletikes” si kampion dhe rekordmen nderkombetar nder vite dy atleteve te mirenjohur te elbasanit , z. Ne humbëm sot përfaqësuesin tonë më dinjitoz”. Sadik Bocaj për Kontribut të Shquar në Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare , rindertimin e vendit, edukimin patriotik dhe trashëgimtar simbolik të atdhedashurisë. Sot, me rastin e 114 vjetorit të lindjes së Dervish Luzhës-Nderi i Kombit, në kujdesin e Bashkisë të Tropojës e kryetarit të saj Besnik Dushaj, më 15 korrik 2018, u organizua një ceremoni solemne, pati ndarje titulli “Qytetar Nderi” e “Mirënjohje”, përurimi i një sheshi qëndrimi e parkimi dhe përmbyllja me një koncert festiv me këngë e valle te Tyrbja e Dervish Luzhës. Mos u bëj rob i fatalizmit, nëse nuk do të lësh veten të bjerë në boshin e asgjësë. Këshilli Bashkiak më datë 24. __count__/__total__ YouTube TV - Live TV like never before. (22 Prill 1917 - 03 shtator 1975) Ka lindur në Leshnje të krahinës së Skraparit. , Ligje, Ligj. “NDERI I QARKUT TË ELBASANIT. Ndërtimi i linjës 400 kv me një qark midis Elbasanit dhe Fierit për 74 km, ndërtimin e nënstacionit të ri 400 kv Elbasani 3, fuqizimin dhe zgjerimin në nivelin 400 kv të nënstacionit të Fierit”, – shpjegoi Çinari. Engjëll Dakli me motivacionin "Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Ai u vlerësua edhe për ngritjen e objekteve të kultit dhe vlerave bektashiane në qarkun e Elbasanit. Komuna e Prizrenit në një seancë solemne të mbajtur në objektin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ka ndarë çmimin “Qytetar nderi”, për Presidentin, Bujar Nishani. Shtypi i ditës | Gazeta PDF “Një puthje se ma nxive”/ Pedagogu i Elbasanit përfundon te Krimet. I bëmë vaksinën. KASTRIOT TUSHA, QYTETAR NDERI I ELBASANIT Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me…. U nda nga jeta me 15 Nentor 1984, ne momentin qe i ofronte sherbimet mjeksore nje pacienti te tij. Eshtë qytetar nderi për gjithë Shqipërinë… Kështu nis rrëfimin e tij për Armando Sadikun, kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, që në fakt, duke zbardhur disa të vërteta nga historia e këtij futbollisti, na nxjerr disa sekrete që më parë nuk janë thënë për golashënuesin e vetëm të ekipit të Shqipërisë. Ëngjëll Serjani merr titullin Qytetar Nderi i Gjirokastrës, Unioni i Gazetarëve organizon festën Posted By: A. Buletini Informativ. Në këtë simpozium është dorëzuar edhe titulli “Qytetar Nderi i Durrësit” për këtë figurë të shquar me motivacionin: “Personalitet i shquar kombëtar, mitropolit i Durrësit dhe një ndër kontribuesit më kryesorë në drejtim të ringjalljes dhe ringritjes kishtare në Durrës dhe në të gjithë Shqipërinë, meshtar. Këshilli i Qarkut me iniciativë të kreut të saj Eugen Isaj, ka vlerësuar me titullin "Nderi i Qarkut" disa figura të shquara të Qarkut të Elbasanit paraditen e djeshme. Malësia e Madhe nderoi me titullin “Qytetar Nderi”, akademikun e njohur Shqiptar, Rexhep Qosjen me motivacionin “Për vlerat e larta në fushën e studimeve gjuhësore, krijimtarisë letrare dhe etno-kulturore shqiptare në përgjithësi dhe kontributin e tij në themelimin e shtetit të Kosovës”. Një qytet vërtetë i mrekullueshëm. Ambiguiteti i qëllimshëm që gjejmë në fjalimet e fundit të Berishës, ku shpesh referimin ndaj Europës e gjen krahas togfjalëshave ‘Shqipëri etnike’, ‘territoret etnike’, apo mburrjet për ‘nacionalizmin qytetar shqiptar’, përbën më së paku një paradoks konceptual. Naftëtari krenaria e qytetit!!! Skuadrat sportive të Kuçovës, me emrin “Naftëtari”, në disa sporte dhe veçanërisht në shah, volejboll apo futboll, kanë shënuar disa rezultate të larta, por shpesh ato kanë qënë edhe të bujshme dhe shtypi sportiv i kohës i ka quajtur herë “të pa pritura” herë “surprizë” e herë “të bujshme”. Institucione të mirënjohura shqiptare dhe ndërkombëtare kanë vlerësuar vazhdimisht Avni Ponarin me titujt: Qytetar Nderi i Durrësit Qytetar Nderi i Elbasanit Personaliteti i Vitit (Gazeta Telegraf) Biznesmeni i Vitit (Gazeta Koha Jonë) Njeriu i Vitit International Who's Who American Biographical Institute Profili Ndërkombëtar i. Stafi drejtues dhe mësimdhënës është me arsim përkatës;. ELBASAN - Kryetari i Bashkisë se Elbasanit, Qazim Sejdini, në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, i ka propozuar këshilltarëve që sulmuesi i kombëtares shqiptare, elbasanasi Armando Sadiku, i cili shënoi golin e parë të Shqipërisë në Euro2016, të bëhet "Qytetar Nderi". Lexoni biografinë e Isuf Myzyri duke klikuar mbi titullin e më sipërm. Në ceremoninë e rastit e cila u zhvillua të dielën në shtëpinë e shkrimtarit Ismail Kadare, morën pjesë personalitete të njohura të muzikës gjirokastrite, letërsisë dhe artit. Kryetari i Bashkisë, z. Në vendlindje kreu arsimimin fillor dhe Shkollën Normale, studimet e larta në Universitetet e Zagrebit e të Sofjes dhe kualifikime pasuniversitare në Budapest e Leningrad. Morfologjia e gjuhës së sotmë shqipe. universiteti " shËn cirili dhe metodi " fakulteti i filologjisË " blazhe koneski " katedra e gjuhËs dhe e letËrsisË shqiptare lirika gojore shqiptare. Unë me bizneset e mia dhe me vëllain, kam sponsorizuar dhe drejtuar ekipin e Erzenit të Volejbollit, kampion për tre vite dhe ka marrë pjesë në Kupat e Europës. Lajme të ngjashme: Armando Sadiku, "Qytetar Nderi" i Elbasanit. Abd’hyl Frashëri sigurisht që kishte një kontribut të tij në hapjen e Normales së Elbasan. Postbllok Kryetarit të Bashkisë së Gjirokastrës i jepet titulli «Qytetar nderi i fshatit global», me motivacionin «mik i mirë në ditë të vështirë». Ndërtimi i linjës 400 kv me një qark, ndërmjet Elbasanit, Qafë-Thanës për 56 km. Mustafa Demiri është një botanist i shquar shqiptar i shekullit të 20. Lashtësia përfaqësohet me kalanë e Elbasanit. Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, merr titullin, Qytetar Nderi në Librazhd, ku prej vitesh drejtonte komunitetin mysliman të zonës. Watch Queue Queue. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” dhënë nga Presidenti i Republikës dhe “Qytetar i Nderit i Cërrikut” nga Bashkia e Cërrikut. Mos u bëj rob i fatalizmit, nëse nuk do të lësh veten të bjerë në boshin e asgjësë. Berisha: Tërmet Peçi nderon me titullin “qytetar nderi” xhelatin e internimeve (VIDEO) Ekstradohet nga Holanda anëtari i bandës së “Babagjyshëve”, i dënuar me 30 vjet burg; Çudira në Shqipëri – Krimet e Rënda jokompetente për “dosjen 184”, por për pedagogun e Elbasanit PO. Titulli iu dha Salih Cekës, publicist, demokrat, veprimtar i Arsimit Kombëtar, Mësues i Popullit, Dëshmor i Atdheut, si dhe Qytetar Nderi i Elbasanit. Jovan Dimitresku lindi më 15 tetor të vitit 1886, në lagjen “Shën Koll” të Elbasanit. Stafi mjekësor shprehet se fëmija dhe nëna gëzojnë shëndet të mirë. Libër i ri: VALBONA HYKAJ BOTON NJË PUNIM, KUSHTUAR SHKOLLËS SHQIPE NË TROPOJË… Nga: Prof. edhe të gjithë qytetarët e Elbasanit, duke i ftuar në Poloni si miq të tij, sa herë që të dëshironin. Ajo që bën dhe e ndjen është ajo që duhet. I ati ishte farmacist, delegat i Elbasanit në Kongresin e Manastirit, n'atë të Elbasanit dhe deputet në dy legjistlatura në Kuvendin Kombëtar. "U ndjeva shumë mirë për respektin që më është bërë nga qyteti i vendlindjes. Në vitet 1951 - 1961 kryen kursin e plotë të shkollës së mesme profesionale të Liceut Artistik "Jordan Misja", në degën e Artit Dramatik. Shumë shpejt krijimtaria e tij i kapërceu "kufinjtë" e Elbasanit dhe këngët e tij ishin pjesë e dasmave dhe tryezave në mbarë Shqipërinë. (22 Prill 1917 - 03 shtator 1975) Ka lindur në Leshnje të krahinës së Skraparit. Këshilli Bashkiak i këtij qyteti i ka dhënë titullin pas vdekjes ishkreut të Sigurimit të Shtetit dhe ministrit të Brendshëm në vitet 1970- 1982, duke i hapur rrugë një debati për figurën e tij. “Të shpallem person non-grata në Shqipëri, është një titull nderi, pasi vihem në shënjestrën e regjimit diktatorial e të korruptuar të Edi Ramës. 29/01/2009 Ai dhuroi të gjithë pasurinë e tij për arsimin e fëmijëve elbasanas ELBASAN- Stafi i mësuesve dhe drejtoria e shkollës “Ali Agjahu” i ka propozuar Këshillit Bashkiak të Elbasanit shpalljen Qytetar Nderi të bamirësit të madh të arsimit, Ali Agjahut. Në këtë mbrëmje bashkia ndau dhe vlerësimet "Qytetar Nderi" për piktorin Bukurosh Sejdini, pas vdekjes, dhe për futbollistin e kombëtares shqiptare Armando Sadiku. Watch Queue Queue. Doktor Nosi është një ndër personalitetet më të rëndësishme të qytetit të Elbasanit. Anëtarët e Partisë Demokratike në Këshillin Bashkiak të Elbasanit nuk kanë dalë nga linja e drejtuesve të lartë të kësaj force politike, duke bojkotuar mbledhjen ku ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, u shpall “Qytetar Nderi”. Duke ju siguruar se vlerësimet për një njeri si Avni Ponari, nuk vijnë nga këmbëngulja publicitare apo njohja që, njëri apo tjetri ka me këtë personazh publik, po nga marrëdhënia që Ponari dhe njerëzit e dimensionit të […]. Një ditë pas video skandalit të transmetuar në "Stop", ku pedagogu i Universitetit të Elbasanit, Denis Himçi shfaqej duke kërkuar favore seksuale nga një studente e tij në këmbim të ndihmës për të marrë provimet, drejtuesi i emisionit investigativ Saimir Kodra tregon detaje të tjera mbi këtë rast. Prefekti i ri i Elbasanit kritika kompanive që mirëmbajnë rrugët Xhelati i internimeve nderohet me titullin ‘qytetar nderi’ nga Tërmet Peçi. This video is unavailable. Është i diplomua në Universitetin Shtetëror të Tetovës në degën Histori. 4 Shtator 1943 - U mblodh ne Labinot te Elbasanit Konferenca II Nacionalclirimtare. Ky ishte hapi i parë për një Kishe Ortodokse Shqiptare të pavarur në emigracionin e Amerikës. i jepej përparësi më tëpër një familje a vendi, ku nuk kishte kuadro, ku xhamia e ndërtuar nuk kishte imam, ose që imami vinte nga ndonjë fshat ose zonë tjetër. Demir Hyskja ka dhënë një kontribut të madh në kinematografi. Ademi këkron që Shkodra të drejtohet nga një Komision Ndërkombëtar, si në vitet 1913- 1914. Arben Llalla ka lindur më 17 janar 1972 në qytetin e Elbasanit. Trashëgimtarët e tij në vazhdim të bamirësisë së familjes, dhuruan një truall ku u ndërtua një shkollë. Kjo është një figurë për Foto nga ceremonia e dhënies së titujve "Qytetar Nderi" të Elbasanit Artistit të Popullit Demir Hyskja, Engjëll Daklit dhe Vehap Xhindolit. Sot Lef Nosi, ky monument i vlerave kombëtare, është shpallur edhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Elbasanit dhe në të ardhmen do të ketë edhe bustin e tij në mes të qytetit. Por jo sipas perfaqsuesve te qytetareve te Elbasanit qe i nderojne dhe i kane shpallur qe te gjithe “Qytetar Nderi te Elbasanit” Fotot : Lef Nosi, Shefqet Daiu, Mit’hat Frasheri, Qemal Karaosmani, Dervish Bicakciu. ) me lindjen e tij, ardhja e profetësisë, ngjarja e Miraxhit, shpërngulja në botën tjetër etj. Jam qytetar nderi para se të isha president i federatës për kontributin që kam dhënë. “Erdhi pacientja, ishte në gjendje të mirë. 'Qytetar Nderi' i Elbasanit shpallet, Haxhi Dedë Reshat Bardhi. (Foto arkiv, Arvizu - Sejdini). 28 Gusht 2013, 13:19. Është shpallur "Qytetar Nderi" për kontributin e tij në letërsi dhe jetën artistike. Mohamed Salah është shpallur “Qytetar Nderi” i Çeçenisë. Enver Dollani. Pas vdekjes Bashkia e Qytetit të Elbasanit e nderoi me tiullin "Qytetar Nderi i Elbasanit". Aqif Pashë Elbasani rridhte nga familja e madhe dhe dëgjuar e Biçakçinjve. DETYRA QYTETARE ËSHTË TË KRIJOJË NJERIUN… (Russoi -"Krijo qytetarinë dhe në pëllëmbë të dorës ke gjithçka!”). Ai rikthehet aty si një investitor mjaft kontributor, pasi në cilësinë e Konsull i Përgjithshëm Nderi i Japonisë në Shqipëri dhe të fuqisë së tij si biznesmen i sukseseve, e kreu rikonstruksionin e brendshëm të kësaj shkolle, pastaj e ndërtoi nga e para çatinë e shkollës, e– hapi i tretë, pajisja më 20 kompjutera e. Watch Queue Queue. Nuk kam asgje personale me ty Spartak Braho! Jo, asgje personale per nje arsye shume te thjeshte ; ne 1985 ti e kishe bere zgjedhjen tende prej kohesh, ndersa une ate vit bera timen, e u gjendem perballe ne sallen e gjygjit, ti si akuzator e une si I akuzuar, ti ishe ‘’Pushteti Popullor’’ e une pjese e popullit armik i tij, te dy te vetedijshem deri ne palce per ate qe. Ky titull shkrimtarit i është dhënë me motivacionin "Për vlera dhe arritje të larta në fushën letrare, intelektuale dhe për kontributin e tij në çështjen kombëtare dhe për Kosovën e Pavarur". Visarion Xhuvani është edhe një “Qytetar Nderi” i Elbasanit, i propozuar nga Prefekti i nderuar Dr. Në këtë natë të veçantë, tenorit ju dorëzua edhe çmimi "Qytetar Nderi" dhënë nga Këshilli Bashkiak i Elbasanit. admin3-August 3, 2019. Ndrsa ti rreshtohesh kunder SHBA dhe Europes, me Ilir Meten. Laureat i dy Çmimeve të Republikës, të klasit të dytë (1979) dhe të klasit të parë (1989). Ish- kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, u ka kërkuar sot ambasadorëve të Perëndimit të ngrejnë një përfaqësi ndërkombëtare për të qeverisur Shkodrën. familja todri, nderi i elbasanit, nderi i kombit 0 Regjimi mbretëror në Shqipëri, nën drejtimin e Ahmet Zogut, mbret i vetëshpallur i shqiptarëve, në masën e gjerë popullore, pothuajse nuk ka qenë i përkrahur. Besnik Godo dhe z. Kryebashkiaku i Partisë Socialiste të Hasit, Adem Lala ka propozuar shpalljen Qytetar Nderi të ish-deputetit të PS, Gafurr Mazreku, i njohur për atentatin në Parlament më 16 shtator të -97-ës, ndaj liderit të Levizjes Studentore, Azem Hajdari. Atyre u jane ndare certifikata te vecanta dhe Pasaporta apo Dokumente Nderi te Shteteve te Bashkuara. Si fis Biçakçinjtë dalin në dritë dhe njihen për herë të parë në fillimet e shek. Ndjehem krenar që kam lindur. Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. Read the publication. , në hyrje të qytetit të Elbasanit, ku gjatë kontrollit të mjetit në bagazh, iu gjet e bllokua në cilësinë e. E veçanta për këtë vit ishte dhënia e titullit Qytetar Nderi Z/ministrit të Transporteve në Maqedoni, Tahir Hani, personalitet që ka lidhje me këtë komunë që në kohën kur ai ishte. Kryetari i bashkisë se Elbasanit, Qazim Sejdini, në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, i ka propozuar këshilltarëve që sulmuesi i kombëtares shqiptare, elbasanasi Armando Sadiku, i cili shënoi golin e parë të Shqipërisë në Euro të bëhet "Qytetar Nderi". I jepet titulli "Nderi i Atletikes" si kampion dhe rekordmen nderkombetar nder vite dy atleteve te mirenjohur te elbasanit , z. Motivacioni për të cilin kolegët e tij e nderuan ish-deputetin socialist ishte. Sami Repishti “Nderi i Qytetit të Shkodres”: “Asgjë nuk kam harruar, por shumë kam mësuar: Shqipëria, sot jeton në pellgun e padrejtësisë” “Më akuzojnë, se kam thënë, që komunistët i hanin fëmijët, por po t’a lexoni: “Libri i Zi i Komunizmit”, do të zbuloni, se në Kinën e Maos, ata nuk i hanin fëmijët, por i zienin, për t’i përdorur si pleh për. Duke nderuar rotarianin, prof. Kryeministri Rama shpreh keqardhje për sulmet e lëshuara ndaj tij nga opozita lidhur me këtë vendim të Këshillit Bashkiak të Hasit, duke sqaruar se nuk ka asnjë lidhje me të dhe e konsideron provokim të papërgjegjshëm të atyre që e kanë. ASGJE PERSONALE. Aleksandër Xhuvani lindi më 14 mars 1880 në Elbasan. Të përzgjedhurit janë personalitete, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në fushën e diplomacisë, kulturës si dhe në konsoli. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Ne vitin 1951-55, kreu Liceun Artistik “Jordan Misja” Tiranë, nën drejtimin e pedagogut Sadik Kaceli. AHMED DAKLI. Pastaj, ai shton i prekur thellë në shpirt, se: "… në vitin 2000, Presidenti Meidani më akordoi titullin "Nderi i Sportit Shqiptar". Këshilli Bashkiak i Shkodrës, ka nderuar me titullin "Qytetar Nderi i Shkodrës" profesorin shqiptaro-amerikan, Sami Repishti. Unë me bizneset e mia dhe me vëllain, kam sponsorizuar dhe drejtuar ekipin e Erzenit të Volejbollit, kampion për tre vite dhe ka marrë pjesë në Kupat e Europës. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” dhënë nga Presidenti i Republikës dhe “Qytetar i Nderit i Cërrikut” nga Bashkia e Cërrikut. Të shtunën, në 22 dhjetor 2018, në një ceremoni të zhvilluar në Bibliotekën “Qemal Baholli” të Elbasanit, Këshilli i Qarkut të këtij qyteti nderoi me titullin “Qytetar nderi” shkrimtarin, studiuesin, përkthyesin e poetin Nasho Jorgaqi. ARQILE GJATA DHE TEUTA SADIKU. Haxhi, Dedë Reshat Bardhi u nderua për ndihmesën e pakursyer, tolerancën dhe harmoninë ndërfetare në qytetin e Elbasanit. Enver Dollani. Sulmuesi aktualisht luan në Zurich, bashkë me Berat Xhimshitin dhe Burim Kukelin. Ndersa tani nuk ka fare rendesi se kush eshte Edi Rama. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. Kryeministri Edi Rama ka reaguar zyrtarisht për shpalljen e atentatorit të Azem Hajdarit, Gafurr Mazreku, ‘Qytetar Nderi’ i Hasit. Petrit Sinaj, në fjalën e tij përshëndetëse u shprej se modele të tilla të djemve dhe vajzave që na tregojnë gjurmët e lashtësisë, kush jemi, nga kemi ardhur dhe çfarë duhet të përcojmë për brezat që vijnë, na kishin munguar. Ish-Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, është nderuar me titullin "Qytetar nderi" nga komuna Viti e Kosovës. Bashkitë dhe këshillat bashkiakë të Elbasanit, Fierit dhe Vlorës, me procedura të përshpejtuara kanë miratuar dhënien e një fondi nga 30 milion lekë të vjetra secila që shkojnë në fondin e solidaritetit për fshatrat me pasoja më të rënda nga tërmeti. Stafi drejtues dhe mësimdhënës është me arsim përkatës;. Onering the rtn Prof. Basil Shaderi është regjistruar dhe po punon për të mbrojtur një doktorat të dytë pranë Departamentit të Gjuhësisë të Fakultetit të Historisë. Basil Shaderin me titullin "qytetar nderi"(shtator 2002). Absolutisht që nuk kam asnjë ambicie politike. Sadiku ka lidhje me Taulnt dhe Granit Xhaka nga ana e mamasë. Sipas vendimit të KQ të Partisë direkt të R. AMBASADORI SLLOVAK, QYTETAR NDERI I CERRIKUT. Njeriu i ndershëm, gazetari. Nasho Jorgaqi, në fjalën e tij i cili falënderoi organizatorët dhe autoritet shtetërore të Elbasanit për nderimin e lartë që iu bë. Këshilli Bashkiak më datë 24. Presidenti, pronat, te perndjekurit. Shpesh godinat e kultit paleokristian janë ngritur mbi ndërtime më të lashta, duke ndryshuar planimetritë e tyre (bazilika në Tiranë, pagëzimorja e Butrintit). Mësimet e para Aleks Buda i nisi kur ishte 7 vjeç në shkollën fillore të qytetit të lindjes. Në këtë mbrëmje bashkia ndau dhe vlerësimet "Qytetar Nderi" për piktorin Bukurosh Sejdini, pas vdekjes, dhe për futbollistin e kombëtares shqiptare Armando Sadiku. Titujt që i janë dhënë Nasho Jorgaqit janë të shumta. Titulli iu dorëzua mjeshtrit të këtij sporti në një ceremoni mjaft të veçantë, të zhvilluar pikërisht në Pallatin e Sportit të qytetit ku lindi ikona e basketboll. Sipas vendimit të KQ të Partisë direkt të R. Sadiku ka lidhje me Taulnt dhe Granit Xhaka nga ana e mamasë. (Foto arkiv, Arvizu - Sejdini). Ylli Popa lindi në 1930, mjek kardiolog, qytetar nderi i Elbasanit. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. Ka marrë titullin “Qytetar Nderi” zoti Engjëll Dakli me motivacionin “Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. » u zhvillua nË uniko ceremonia e dhËnies sË titullit “qytetar nderi” ish-presidentit tË asamblesË sË ke-sË, z. Rruga e tij për të arritur aty ku është ka qenë e gjatë dhe jo e thjeshtë. Veprimtaria e kësaj familjeje të pasur është plot me kontribute politike dhe atdhetare në çdo periudhë historike të Shqipërisë. Plot dy dekada, kanë kaluar nga 12 Shtatori i vitit 1998, nga dita kur u ndave nga ne, në mënyrë të mistershme, studenti liberator i Dhjetorit 90, kryetari i parë i PDSH, deputeti i katër legjislaturave të Kuvendit të Shqipërisë, njeriu simbol i shqiptarizmës, miku dhe njeriu ynë i dashur Azem Hajdari. (22 Prill 1917 – 03 shtator 1975) Ka lindur në Leshnje të krahinës së Skraparit. Sadiku ka lindur me 27 maj 1991 në Bashkinë e Elbasanit,Cërrik. Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: "Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me. Një tjetër vlerësim për kampionin e peshëngritjes. familja todri, nderi i elbasanit, nderi i kombit 0 Regjimi mbretëror në Shqipëri, nën drejtimin e Ahmet Zogut, mbret i vetëshpallur i shqiptarëve, në masën e gjerë popullore, pothuajse nuk ka qenë i përkrahur. __count__/__total__ YouTube TV - Live TV like never before. Ademi këkron që Shkodra të drejtohet nga një Komision Ndërkombëtar, si në vitet 1913- 1914. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. Po ca luli luli, luli eshte nje person i lancuar nga saliu, ku kishte inagurime conte lulin ti priste shiritin dhe kaq, punoi 4 vjet gjith qeveria per lulin, vetem qe te rriste pak popullaritetin per zgjedhjet lokale e prap me gjith ato qe bere, duke futur dhe hysni millosha e duke marre dhe LSI nuk arriti te fitonte, beri cberi dhe i vodhi, luli nuk meriton asgje e jo me qytetar nderi, eshte. Mbas kthimit në Atdhe punoi në Peshkopi, Elbasan, Korçë, Gostivar, Berat,dhe Tiranë. Motivacioni i dekorimit të Azem Hajdarit me titullin "Qytetar Nderi" në Has (1998) ishte për kontributet e tij të njohura në Lëvizjen Studentore të Dhjetorit '90-që çoi në përmbysjen e komunizmit dhe për meritat e tij të veçanta për Çështjen Kombëtare Shqiptare. Krzysztof Kwiatowski. Të gjitha detajet mbi jetën e Isuf Myzyri i gjeni në Tekste. Mësimet e para Aleks Buda i nisi kur ishte 7 vjeç në shkollën fillore të qytetit të lindjes. Duke ju siguruar se vlerësimet për një njeri si Avni Ponari, nuk vijnë nga këmbëngulja publicitare apo njohja që, njëri apo tjetri ka me këtë personazh publik, po nga marrëdhënia që Ponari dhe njerëzit e dimensionit të […]. Ai u vlerësua edhe për ngritjen e objekteve të kultit dhe vlerave bektashiane në qarkun e Elbasanit. Dosja e profesorit të Elbasanit që kërkonte favore seksuale kalon te Krimet e Rënda. Libër i ri: VALBONA HYKAJ BOTON NJË PUNIM, KUSHTUAR SHKOLLËS SHQIPE NË TROPOJË… Nga: Prof. Demir Hyskja ka dhënë një kontribut të madh në kinematografi. Kështu që përveç, Elbasanit, Shkodrës, Tiranës po nisim dhe Kukësin. Për këte shkak, shqiptarët krijuan një shoqëri fetare në Shtator 1907, me emrin “Nderi Shqiptar” dhe zgjodhën një komision, që ai ta lidhte shoqërinë e Usterit me emigrantët e Natikut, Marlboros, Bostonit, etj. This video is unavailable. Erdogan, "Qytetar Nderi" i Pazarit të Ri. Prefekti i ri i Elbasanit kritika kompanive që mirëmbajnë rrugët Xhelati i internimeve nderohet me titullin 'qytetar nderi' nga Tërmet Peçi. Gjashtë vjet më pare, Mit’hat Frasheri “Qytetar nderi” i Elbasanit. Salih Ceka lindi në Filat të Çamërisë 1892 dhe në korrik të vitit 1913 vihet në dispozicion të Qeverisë Kombëtare të Vlorës. Pasi mbaroi Shkollën Normale të Elbasanit, vazhdoi studimet në Fakultetin e Letrave në Lion, Francë, ku u diplomua për pedagogji dhe psikologji. Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit, Elbasanit dhe i Gjithë Vëllezër himarjotë na falni-nje reagim tjeter. Gjashtë vjet më pare, Mit'hat Frasheri "Qytetar nderi" i Elbasanit 11 muaj më parë 0 Views Gjashtë vjet më pare, Mit'hat Frasheri "Qytetar nderi" i Elbasanit Në prag të 100 vjetorit të Pavarsisë së Shqipërisë, ishte Elbasani që pati nderin i. Është shpallur “Qytetar Nderi” për kontributin e tij në letërsi dhe jetën artistike. Një qytet vërtetë i mrekullueshëm. Motivacioni për të cilin kolegët e tij e nderuan ish-deputetin socialist ishte. Fitues i shumë çmimeve letrare, "Qytetar Nderi" i Beratit, mbajtës i "Çmimit të Republikës", "Urdhërit Naim Frashëri" dhe titullit "Mjeshtër i Madh", Bedri Deja është vlerësuar gjithashtu nga Qendra Ndërkombëtare e Biografive në Kembrixh, duke zënë vend në Vëllimin e XVI të biografive si autor i shquar i shekullit XX. Kjo është një figurë për Foto nga ceremonia e dhënies së titujve "Qytetar Nderi" të Elbasanit Artistit të Popullit Demir Hyskja, Engjëll Daklit dhe Vehap Xhindolit. Associated Press GENEVA – It was a treasure-in-exile. Alisë, familja e Mehmetit duhej të largohej nga Tirana brenda ditës. This video is unavailable. Institucione të mirënjohura shqiptare dhe ndërkombëtare kanë vlerësuar vazhdimisht Avni Ponarin me titujt: Qytetar Nderi i Durrësit Qytetar Nderi i Elbasanit Personaliteti i Vitit (Gazeta Telegraf) Biznesmeni i Vitit (Gazeta Koha Jonë) Njeriu i Vitit International Who's Who American Biographical Institute Profili Ndërkombëtar i Drejtuesve më të Mirë Lideri i Vitit. , Ligje, Ligj. Kryeministri Edi Rama ka reaguar zyrtarisht për shpalljen e atentatorit të Azem Hajdarit, Gafurr Mazreku, ‘Qytetar Nderi’ i Hasit. 24 June 2016. (Foto arkiv, Arvizu - Sejdini). Atyre u jane ndare certifikata te vecanta dhe Pasaporta apo Dokumente Nderi te Shteteve te Bashkuara. Ky sqarim duhet bërë për të ngërthyer më mirë akuzat e opozitës dhe atë çka Edi Rama po përpiqet të realizojë nesër. “NDERI I QARKUT TË ELBASANIT. Ju ftoj të gjithëve që të bëheni pjesë e këtij debati. Ai sot fillimisht ka marrë titullin qytetar nderi i Elbasanit, ndërsa më pas ka vizituar liderin shpirtëror të Kombëtares shqiptare, Ahmet Kalaja. Mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në vendlindje. universiteti " shËn cirili dhe metodi " fakulteti i filologjisË " blazhe koneski " katedra e gjuhËs dhe e letËrsisË shqiptare lirika gojore shqiptare. Ai shpjegon pse zgjodhi shkollën, nxënësit, mësuesit dhe tekstet për të zhvilluar mendimin dhe veprimin qytetar e demokratik si rrugë të zhvillimit të demokracisë, ndërkohë që rryma sociopolitologësh ende investohen vetëm në modelimin e institucioneve qeverisëse dhe elektorale si determinantë të demokracisë. Një ndër financuesit e Shkollës Normale të Elbasanit. Dosja e profesorit të Elbasanit që kërkonte favore seksuale kalon te Krimet e Rënda Tre studiuesit shqiptarë marrin titullin "Qytetar Nderi" në Dibër. DISA KOSINDERATA RRETH KULTURËS QYTETARE. Hilmi Dakli. Elvis Rroshi, kane konkretizuar nepermjet nje aktiviteti te bukur e shume mbreselenes, dhenien e titullit "Mirenjohje e Qytetit te Kavajes" per ish-futbollistin e Beses, Partizanit, Tiranes, Luftetarit dhe Kombetares se Shqiperise Altin Rrica, aksidentuar 13 vite me pare. Nderi, dinjiteti, dhembshuria, keqardhja janë ndjenja, të cilat qysh në fillim i shuan në vete. Ndihem krenar që jam "Qytetar Nderi" i qytetit të Bajram Curri, "Nderi i Qarkut Kukës" me vendime unanime, kurse ty populli ta ka venē nofken "rrehan", pra shqip e shkoqur: njeri i rrahur. Ky vendim nuk mund të zbehë rezistencën time, apo pasionin tim për ruajtjen e të drejtave të njeriut dhe mbrojtjen e Vorio Epirit”, deklaroi Theocharous. Demir Hyskja ka dhënë një kontribut të madh në kinematografi. i jepej përparësi më tëpër një familje a vendi, ku nuk kishte kuadro, ku xhamia e ndërtuar nuk kishte imam, ose që imami vinte nga ndonjë fshat ose zonë tjetër. Kujtojme qe tashme Ramush Haradinaj eshte njeri prej nesh per thjeshtesine qe e karaktarizon por edhe se ai eshte Qytetar Nderi i Kamzez si dhe prej sot nje prej rrugeve mban emrin e tij. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Luiggi Berlinguer, anëtar i të majtës së Antonio Gramschit, është shpallur “Qytetar Nderi” i Bashkisë së Gramshit, në një ceremoni të zhvilluar të dielën pasdite, ku kanë marrë pjesë kryebashkiakja Luljeta Dollani, anëtarë të këshillit bashkiak dhe të ftuar të tjerë. Për meritat e ndihmesat e tij të vyera, Këshilli Bashkiak i Balladrenit e ka dekoruar prof. Në zyrën e ministrit ishte edhe kryetari i Degës së Punëve të Brendshme të Elbasanit, Gëzim Hila. Sipas vendimit të KQ të Partisë direkt të R. I jepet titulli "Nderi i Atletikes" si kampion dhe rekordmen nderkombetar nder vite dy atleteve te mirenjohur te elbasanit , z. Elbasani shpall "Qytetar Nderi" Presidentin e Federatës Europiane të Atletikës Sejdini e njohu Hansen me mbështetjen e vazhdueshme që Bashkia e Elbasanit i. Gjashtë vjet më pare, Mit'hat Frasheri "Qytetar nderi" i Elbasanit. Mustafa Demiri është një botanist i shquar shqiptar i shekullit të 20. Qytetaria elbasanase, me të drejtën e vet civile, do të pyeste se si është e mundur që në njëzet e një vjet demokraci, Kryepeshkopi i parë i KOAKSH-it, me origjinë nga Elbasani, nuk është "Qytetar Nderi". This video is unavailable. Këshilli Bashkiak i Bashkisë Elbasan miratoi në mënyrë unanime, në mbledhjen e radhës, dhënien e titullit “Qytetar Nderi”, futbollistit të Kombëtares shqiptare, Armando Sadiku. Anëtarët e Partisë Demokratike në Këshillin Bashkiak të Elbasanit nuk kanë dalë nga linja e drejtuesve të lartë të kësaj force politike, duke bojkotuar mbledhjen ku ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, u shpall "Qytetar Nderi". Gazetari Elez Biberaj nderohet me titull "Qytetar Nderi i Tropojës" "Një puthje se ma nxive"/ Pedagogu i Elbasanit përfundon te Krimet. speciale • E mërkurë 7 nëntor 2012 » 09. Haxhi, Dedë Reshat Bardhi u nderua për ndihmesën e pakursyer, tolerancën dhe harmoninë ndërfetare në qytetin e Elbasanit. Engjëll Dakli me motivacionin "Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Në shkurt të vitit 1984, doktor Nosi ndërroi jetë. Babai i tij është nga Trebishti dhe mamaja e tij ështe nga Podujeva Kosovë. ASGJE PERSONALE. al is at the age of #49. Ka marrë titullin “Qytetar Nderi” zoti Engjëll Dakli me motivacionin “Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Shefqet Deliallisi më 2012 me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë që u miratua menjëherë nga këshilli bashkiak i Elbasanit me motivimin "përfaqësues i Elbasanit në Kongresin e Lushnjes që konsolidoi Shtetin Shqiptar, ish. Këngëtarja shqiptarja rrëfen problemin e rëndë shëndëtësor: “Jam në gradën e fundit për të mbetur në paralizë” Ajo përvec se një këngëtare shumë e talentuar njihet edhe për karizmën e saj dhe për sinqeritetin që e karekterizon. Fitues i shumë çmimeve letrare, "Qytetar Nderi" i Beratit, mbajtës i "Çmimit të Republikës", "Urdhërit Naim Frashëri" dhe titullit "Mjeshtër i Madh", Bedri Dedja është vlerësuar gjithashtu nga Qendra Ndërkombëtare e Biografive në Kembrixh, duke zënë vend në Vëllimin e XVI të biografive si autor i shquar i shekullit XX. Shpetim Leka, anetar i RC Tirana, per marrjen e titullit "Qytetar Nderi" i Beratit. Ne vitin 1951-55, kreu Liceun Artistik "Jordan Misja" Tiranë, nën drejtimin e pedagogut Sadik Kaceli. Është zhvilluar sot në Bashkinë e Cerrikut ceremonia për dhënien e titullit "Qytetar Nderi" ambasadorit Mihal Ciganik për "Integrimin, humanizmin e lidershipin si mik i vyer me kontribut për zhvillimin e komunitetit të Cerrikut". Fitore politike. Engjëll Dakli me motivacionin “Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. PERSONAZHE LETRARE NGA MJEDISI DHE NGA RRETHI FAMILJAR “Gjirokastra nuk ka banorë po ka personazhe”, u shpreh gazetari Engjëll Serjani. Paloka ka thënë se deklaratat e ambasadorëve të huaj në vend, nuk kanë qenë fare normale, ndërsa është shprehur se OSBE-ja duhet të shohë edhe gazetarët që u mbytën nga gazi sot në protestë dhe jo vetëm një gomë të djegur nga opozita. Ky vendim nuk mund të zbehë rezistencën time, apo pasionin tim për ruajtjen e të drejtave të njeriut dhe mbrojtjen e Vorio Epirit”, deklaroi Theocharous. Pata kënaqësinë që ti dorëzoja titullin më të lartë vendor, këtij njeriu me vlera që duke filluar nga sot, do të jetë në grupin e njerëzve më të nderuar të këtij qyteti. Pikërisht për këto vlera të shquara me të cilat studjuesi Ilia S. ylli Çabirit “shqipËria mund tË bËhet”. Absolutisht që nuk kam asnjë ambicie politike. Përmbajtja Makina me energji të pashterueshme, Olimpiada e ASEF-it. Po keshtu edhe ky i joni, qe ka kohe te vizitoje farmacine e re me lente falas? , te flasi per bukurite “atraksioniste” te Dhermiut dhe te drejtoje shtetin nga foltorja Facebook. Per punën e madhe Hyskja është dekoruar disa herë. Gjithashtu bulevardi kryesor do të marri emrin Aqif Pasha Elbasani dhe rruga kryesore "11 Nëntori" merr emrin "Qemal Stafa". Agron Stringa do të mbetet në kujtesën qytetare, si mësues, metodist dhe si një emër i dashur e i respektuar i futbollit elbasanas. Ishte fëmija i dy intelektulëve, doktorit veteriner që studioi në Paris të Francës në Universitetin Louis Pasteur dhe malazezes nga Peja. Nuk është e thënë se duhet të ecs. al is at the age of #49. Kryetari i Bashkisë se Elbasanit, Qazim Sejdini, në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, i ka propozuar këshilltarëve që sulmuesi i Kombëtares shqiptare, elbasanasi Armando Sadiku, i cili shënoi golin e parë të Shqipërisë në Euro, të bëhet “Qytetar Nderi”. Abd’hyl Frashëri sigurisht që kishte një kontribut të tij në hapjen e Normales së Elbasan. Si fis Biçakçinjtë dalin në dritë dhe njihen për herë të parë në fillimet e shek. Te gjithe ARMIQ sipas komunisteve dje, dhe sipas kryedeputetit te Elbasanit Blushi sot. Është nderuar me titullin: Qytetar Nderi i Elbasanit. Ceremonia u zhvillua në shtëpinë e Kulturës "Sadi Halili" ndërsa morën pjesë pushtetarë vendorë, përfaqësues të komuniteteve fetare, familjarë, miq dhe të afërm të Myftiut të Tiranës, ish myfti i Librazhdit. Prej thuajse 25 vjetësh shtetas shqiptaro-amerikan, Pierre-Pandeli Simsia u shpall “Qytetar Nderi” nga Këshilli Bashkiak i Beratit, qytetit të tij. familja todri, nderi i elbasanit, nderi i kombit 0 Regjimi mbretëror në Shqipëri, nën drejtimin e Ahmet Zogut, mbret i vetëshpallur i shqiptarëve, në masën e gjerë popullore, pothuajse nuk ka qenë i përkrahur. Skandal në Ballsh, nderohet me titull Feçor Shehu, tmerri i kohës së diktaturës. Dakli falenderoi Bashkinë Elbasanit duke premtuar se do të vazhdojë të jetë një. Mos u bëj rob i fatalizmit, nëse nuk do të lësh veten të bjerë në boshin e asgjësë. Shumica në Këshillin Bashkiak të Tepelenës, ka diktuar aprovimin e titullit “Qytetar Nderi” të Manxhar Binajt, njëri prej drejtuesve të nomenklaturë,Ish-kreu,nomenklaturës,komuniste,Tepelenë,'Qytetar,nderi',Turp,internuar,njerëz. "U ndjeva shumë mirë për respektin që më është bërë nga qyteti i vendlindjes. Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: "Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me. i jepej përparësi më tëpër një familje a vendi, ku nuk kishte kuadro, ku xhamia e ndërtuar nuk kishte imam, ose që imami vinte nga ndonjë fshat ose zonë tjetër. Këshilli Bashkiak më datë 24. Agron Stringa do të mbetet në kujtesën qytetare, si mësues, metodist dhe si një emër i dashur e i respektuar i futbollit elbasanas. Watch Queue Queue. This video is unavailable. Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Hotel Skampa, Kati 2, Zyra 214, Bulevardi Qemal Stafa, Elbasan, Shqipëri. Ambiguiteti i qëllimshëm që gjejmë në fjalimet e fundit të Berishës, ku shpesh referimin ndaj Europës e gjen krahas togfjalëshave ‘Shqipëri etnike’, ‘territoret etnike’, apo mburrjet për ‘nacionalizmin qytetar shqiptar’, përbën më së paku një paradoks konceptual. Berisha: Tërmet Peçi nderon me titullin “qytetar nderi” xhelatin e internimeve (VIDEO) Ekstradohet nga Holanda anëtari i bandës së “Babagjyshëve”, i dënuar me 30 vjet burg; Çudira në Shqipëri – Krimet e Rënda jokompetente për “dosjen 184”, por për pedagogun e Elbasanit PO. Ajo që bën dhe e ndjen është ajo që duhet. "Falënderoj kryetarin e komunës Lufti Hazirin për lidershipin e veçantë dhe për vizionin …. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Erdhi për pushime e çmallje, por edhe me një detyrë të posaçme: Të ndërmjetësonte pranë Bashkisë së qytetit të Gjirokastrës për të ngritur një Bandë Muzikore, që do ta gjallëronte ambientin kulturor të qytetit dhe do ngrinte lart entuziazmin popullor, sipas shembullit të qyteteve të Korçës, Elbasanit dhe Shkodrës. Në të vërtetë, siç tregoi koha qëllimi i E. Pas mbarimit të shkollës, deri më 1970, punoi si aktor në teatrin “Skampa” të Elbasanit. Trashëgimtarët e tij në vazhdim të bamirësisë së familjes, dhuruan një truall ku u ndërtua një shkollë. Institucione të mirënjohura shqiptare dhe ndërkombëtare kanë vlerësuar vazhdimisht Avni Ponarin me titujt: Qytetar Nderi i Durrësit Qytetar Nderi i Elbasanit Personaliteti i Vitit (Gazeta Telegraf) Biznesmeni i Vitit (Gazeta Koha Jonë) Njeriu i Vitit International Who’s Who American Biographical Institute Profili Ndërkombëtar i Drejtuesve më të Mirë Lideri i Vitit. Just another WordPress. Botues i 27 librave me poezi dhe 28 librave të Hajkut, Milianov Kallupi nuk kanë lënë jashtë krijimtarisë së tij letërsinë për fëmijë, duke botuar 10 libra për këtë moshë. Në 557-vjetorin e themelimit, qyteti i Novi Pazarit (Pazari i Ri) në Serbi e ka nderuar Presidentin turk me titullin “Qytetar Nderi”. Elbasani shpall "Qytetar Nderi" Presidentin e Federatës Europiane të Atletikës Sejdini e njohu Hansen me mbështetjen e vazhdueshme që Bashkia e Elbasanit i. Plot dy dekada, kanë kaluar nga 12 Shtatori i vitit 1998, nga dita kur u ndave nga ne, në mënyrë të mistershme, studenti liberator i Dhjetorit 90, kryetari i parë i PDSH, deputeti i katër legjislaturave të Kuvendit të Shqipërisë, njeriu simbol i shqiptarizmës, miku dhe njeriu ynë i dashur Azem Hajdari. ) me lindjen e tij, ardhja e profetësisë, ngjarja e Miraxhit, shpërngulja në botën tjetër etj. Komedia që vjen në skenë ka bërë bashkë aktorë të dy teatrove nga Elbasani dhe Durrësi, të cilët prej kohësh po punojnë për të sjellë premierën në skenë. Sadiku e shënoi golin e tretë në ndeshjen ndaj Armenisë, duke e vulosur kualifikimin e kombëtares së Shqipërisë në Kampionatin Europian, ndërsa kjo ndikoi që Bashkia e Elbasanit t'ia jap titullin 'Qytetar Nderi'. Pas vdekjes Bashkia e Qytetit të Elbasanit e nderoi me tiullin "Qytetar Nderi i Elbasanit". Motivacioni është "Për mbrojtjen dhe pasqyrimin e vlerave qytetare dhe demokratike të bashkëqytetarëve tanë të Shkodrës si studiues, publicist dhe veprimtar i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Për këte shkak, shqiptarët krijuan një shoqëri fetare në Shtator 1907, me emrin “Nderi Shqiptar” dhe zgjodhën një komision, që ai ta lidhte shoqërinë e Usterit me emigrantët e Natikut, Marlboros, Bostonit, etj. Dalip Guce dhe Z. Karanxha e ka pasuruar dhe nderuar shkencën tonë në plan europian, Kryeministria duhet t’i japë atij sa më parë urdhërin Nder i Kombit, kurse Bashkia e qytetit Korçë duhet ta vleresojë ketë bir të qytetit të vet me titullin Qytetar Nderi. Ndërtimi i linjës 400 kv me një qark, ndërmjet Elbasanit, Qafë-Thanës për 56 km. Elbasani shpall "Qytetar Nderi" Presidentin e Federatës Europiane të Atletikës Sejdini e njohu Hansen me mbështetjen e vazhdueshme që Bashkia e Elbasanit i. Ajo është skicuar nga piktori-skenograf Sadik Kasa dhe emblema përcakton lashtësinë e qytetit, traditën në lëmin e dijes dhe të arsimit dhe gjelbërimin elbasanas. Nasho Jorgaqi, në fjalën e tij i cili falënderoi organizatorët dhe autoritet shtetërore të Elbasanit për nderimin e lartë që iu bë. Ky vlersim i personalitetit qytetar e artistik i Isuf Sulovarit ka ekzistuar në bashkëqytetarët elbasanas, ndaj dhe ju dha titulli “Qytetar Nderi i Elbasanit” menjëherë pasi u nda nga jeta, nga qyteti i tij me vendim të Bashkisë, në 2006. Arben Llalla ka lindur më 17 janar 1972 në qytetin e Elbasanit. Kwiatowski: - “Çdo qytetar elbasanas e konsideroj si mik te çmuar në vendin tim dhe ju ftoj që ta vizitoni atë ”. Si fis Biçakçinjtë dalin në dritë dhe njihen për herë të parë në fillimet e shek. Në shkurt të vitit 1984, doktor Nosi ndërroi jetë. “NDERI I QARKUT TË ELBASANIT. Shumë shpejt krijimtaria e tij i kapërceu "kufinjtë" e Elbasanit dhe këngët e tij ishin pjesë e dasmave dhe tryezave në mbarë Shqipërinë. Bashkia e Gjirokastrës ka vlerësuar me titullin “Qytetar Nderi”, (pas vdekjes) etnomuzikologun gjirokastrit Haxhi Dalipi. Skena shqiptare ka humbur një nga gjigandët e saj. Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: "Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me. Armando Sadiku shpallet “Qytetar Nderi” i Elbasanit. Sadiku e shënoi golin e tretë në ndeshjen ndaj Armenisë, duke e vulosur kualifikimin e kombëtares së Shqipërisë në Kampionatin Europian, ndërsa kjo ndikoi që Bashkia e Elbasanit t’ia jap titullin ‘Qytetar Nderi’. 4 metrave kub ujë nga lumi Radika për ngritjen e një hidrocentrali në Fushën e Lukovës në Mavrovë. Sipas vendimit të KQ të Partisë direkt të R. I jepet titulli "Nderi i Atletikes" si kampion dhe rekordmen nderkombetar nder vite dy atleteve te mirenjohur te elbasanit , z. Nasho Jorgaqi, në fjalën e tij i cili falënderoi organizatorët dhe autoritet shtetërore të Elbasanit për nderimin e lartë që iu bë. See more of Briken Calja on Facebook. Kujtim Bishjemi. rene van der linden nga kËshilli i bashkisË korÇË, si dhe u prezantua libri i dr. Zotit Kasim Ahmet Ilhan, drejtor(?) i medresesë “Hafiz Ali Korça” në Kavajë, qytetar turk, i diplomuar për teologji. Por jo sipas perfaqsuesve te qytetareve te Elbasanit qe i nderojne dhe i kane shpallur qe te gjithe “Qytetar Nderi te Elbasanit” Fotot : Lef Nosi, Shefqet Daiu, Mit’hat Frasheri, Qemal Karaosmani, Dervish Bicakciu. Agron Graceni lindi në Elbasan, në 10 tetor të vitit 1935. Sadiku ka lindur me 27 maj 1991 në Bashkinë e Elbasanit,Cërrik. Basil Shaderin me titullin "qytetar nderi"(shtator 2002). i guximshëm, kryebashkiaku i zot, atdhetari i flaktë.